Informujemy, edukujemy, kontrolujemy ale i karzemy. Gmina Starachowice mając na uwadze konieczność poprawy jakości powietrza walczy ze smogiem. Pomocne w tym mają być także dopłaty z budżetu miasta dla mieszkańców zmieniających system ogrzewania w domach i zastępujących tradycyjne piece węglowe systemami proekologicznymi. Działań służących walce z problemem niskiej emisji w Starachowicach, jak zapowiada Prezydent Miasta Marek Materek będzie znacznie więcej.
Jak wynika z informacji Straży Miejskiej wciąż wiele osób pali śmieci na podwórkach lub w domowych piecach. Blisko tysiąc kontroli posesji przeprowadzonych przez strażników w ubiegłym roku potwierdziło, iż nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkodliwości swojego postępowania. Prowadzone przez strażników działania mają na celu uświadomienie mieszkańcom jak bardzo szkodliwe jest wprowadzanie do atmosfery substancji pochodzących ze spalania śmieci. Kiedy edukacja i ostrzeżenia nie działają funkcjonariusze wypisują mandaty. Przypominamy, iż spalanie odpadów jest wykroczeniem w myśl artykułu 71 ustawy o odpadach, który brzmi „Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”.
Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach wynika, że w ostatnim czasie w Starachowicach dopuszczalne normy czystości powietrza zostały przekroczone o 400%.
- Badania pokazują jednoznacznie, że zanieczyszczenia jakie przedostają się do atmosfery pochodzą w kilkunastu procentach z zakładów przemysłowych, tyle samo stanowią spaliny z naszych samochodów, natomiast 70-80 procent to toksyny pochodzące z domowych pieców w których spalane są różnego rodzaju odpady. - informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Działania jakie prowadzimy oraz te, jakie najbliższych latach będziemy podejmować ukierunkowane są na walkę z problemem niskiej emisji w naszym mieście. Obecnie Gmina Starachowice oferuje dofinansowanie mieszkańcom, którzy chcą wymienić tradycyjne, węglowe czy miałowe źródło ogrzewania na nowoczesne, ekologiczne. Dotacja przyznawana na jedno urządzenie wynosi około 30 procent kosztów i nie może być to kwota wyższa niż 2, 5 tys, zł.
Dotychczas 13 mieszkańców korzystając z gminnej dotacji, wymieniło stare piece węglowe, natomiast kolejne 2 osoby zdecydowały się na montaż solarów i pomp ciepła. Łączna kwota wydatkowana na ten cel to 25 tys. 531 zł.
Gmina Starachowice, jak informuje prezydent, rozpoczyna przygotowania do pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (RPO WŚ2014-2020) na instalacje wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii (OZE) dla mieszkańców gminy Starachowice. Urządzenia jakie będzie można zainstalować, dzięki znacznemu dofinansowaniu to: kolektory słoneczne, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Na dzień dzisiejszy poziom uzyskanego dofinansowania może wynieść do 85% wartości netto instalacji.
- Problem jest dużo większy, dlatego zamierzamy aplikować do Regionalnego Programu Operacyjnego o dofinansowanie do budowy kolektorów słonecznych, pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach indywidualnych. - mówi Prezydent Starachowic Marek Materek - Będziemy prowadzili szeroką akcję informacyjną zachęcając starachowiczan do przystąpienia do tego programu. Maksymalne dofinansowanie jakie można uzyskać wynosi do 85 procent wartości inwestycji. Oczywiście będzie to wymagało wkładu własnego ze strony mieszkańców. Mam nadzieję, że mieszkańcy przystąpią do tego projektu ponieważ warunkiem koniecznym do jego realizacji jest zgromadzenie minimum 160 wniosków.
Kolejne działania zapowiadane przez prezydenta miasta dotyczą podłączenia gminnych budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej.
- Planujemy także budowę budynku wielorodzinnego do którego przeniesieni zostaną mieszkańcy ze starych, przedwojennych kamienic opalanych piecami węglowymi. -informuje prezydent - Kolejnym działaniem Gminy Starachowice zmierzającym do tego, aby ograniczyć niską emisję w Starachowicach jest wprowadzenie w mieście transportu niskoemisyjnego. Zamierzamy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ubiegać się o dofinansowanie na realizację na zakup nowych autobusów, które zastąpią wysłużone jelcze. Te autobusy najprawdopodobniej będą zasilane gazem cng i dzięki temu ograniczymy ilość zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery z samochodów komunikacji miejskiej. Aplikować o pozyskanie funduszy na ten cel będziemy jeszcze w tym roku. Mam nadzieję, że 2018 – 2019 już nowe autobusy wyjadą na ulice miasta.