31 sierpnia w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego po wakacyjnej przerwie obradowali radni starachowickiej Rady Miejskiej. Pośród omawianych tematów znalazły się prezentacja ochotniczych form służby wojskowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej o której mówili ppłk Mirosław Smerdzyński Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach oraz major Paweł Bryndza ze 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Kolejnym ważnym tematem sierpniowych obrad była dostępność leczenia chorób serca i układu krążenia dla mieszkańców Starachowic - sytuacja w latach 2017-2018. Na ten temat głos w dyskusji zabrali; Joanna Matysek Wiceprezes Stowarzyszenia EkoSerce która odczytała list nadesłany przez dr Grzegorza Dzika byłego dyrektora Centrum Kardiologiczno – Angiologicznego PAKS w Starachowicach. Stanowisko Powiatowego Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przedstawiła zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Dorota Rurarz. Głos w sprawie dostępności leczenia chorób serca i układu krążenia dla mieszkańców Starachowic zabrali także Starosta Starachowicki Danuta Krępa, Poseł RP Krzysztof Lipiec oraz Zenon Krzeszowski prezes Stowarzyszenia EkoSerce. Radni Rady Miejskiej po długiej dyskusji wypracowali następujące stanowisko:
Stanowisko Rady Miejskiej w sprawie przywrócenia publicznego finansowania dla specjalistycznego leczenia chorób serca i układu krążenia i reaktywacji Polsko Amerykańskich Klinik Serca
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna
Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak
Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek
Parlamentarzyści województwa świętokrzyskiego
Zarząd Powiatu Starachowickiego
Szanowni Państwo,
Rada Miejska w Starachowicach w imieniu mieszkańców zwraca się z prośbą o przywrócenie w naszym mieście publicznego finansowania dla specjalistycznego leczenia chorób serca i układu krążenia w wymiarze, który pozwoli zarówno na funkcjonowanie Oddziału Kardiologicznego w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej jak i na reaktywację Polsko Amerykańskich Klinik Serca im. Wadiusza Kiesza w Starachowicach.
Jesienią 2017 roku, w wyniku reformy publicznego systemu opieki zdrowotnej, Polsko Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) znalazły się poza siecią szpitali w województwie świętokrzyskim, jednocześnie tracąc w ten sposób środki finansowe na dalsze leczenie pacjentów. Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dla placówek spoza sieci szpitali (takich jak PAKS) mógł ogłosić dodatkowy konkurs na świadczenia medyczne z zakresu leczenia chorób serca i układu krążenia, ale tego nie zrobił, co ostatecznie przesądziło o likwidacji PAKS w Starachowicach. Liczba mieszkańców nie zmieniła się, pacjenci również nie przestali chorować, a ze Starachowic „zniknął” kontrakt z NFZ na leczenie chorób układu krążenia warty 24 miliony złotych.
Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, które przez blisko 10 lat funkcjonowały w Starachowicach, udzieliły pomocy 37 tysiącom pacjentów. W 2016 r. (ostatnim pełnym roku swojej działalności PAKS) w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ w poradni kardiologicznej przyjęto 8834 chorych; komercyjnie wizyty odbyło 1689 osób. Dwa oddziały szpitalne PAKS hospitalizowały w sumie 3200 pacjentów. Z tego na Oddziale Chirurgii Naczyń wykonano 1863 zabiegi obwodowe naczyniowe i 448 operacji klasycznych. Było również 429 ostrych zespołów wieńcowych i 48 zabiegów z użyciem stentgrafu w aorcie brzusznej. Śmiertelność wyniosła 0,8%. W PAKS wielu ludziom uratowano życie.
Niestety, w efekcie wewnętrznych rozgrywek doprowadzono do sytuacji, w której zniszczono to, co tak dobrze funkcjonowało przez blisko 10 lat. Przez dekadę mieszkańcy naszego miasta mogli czuć, że pieniądze rzeczywiście idą za pacjentem. W tamtym okresie Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej (PZOZ) w Starachowicach i PAKS nie konkurowały ze sobą, ale się uzupełniany. Pacjent mógł wybrać, w której placówce chce być leczony. W tamtym czasie na pacjentów czekało w sumie 40 łóżek na oddziałach szpitalnych. Dziś dla mieszkańców dwóch powiatów – skarżyskiego i starachowickiego – pozostał jedynie PZOZ z 20 łóżkami na przepełnionym Oddziale Kardiologicznym. Oddział ten nie posiada takiego sprzętu i takich specjalistów, jakimi dysponował PAKS. Dlaczego? Bo zawsze był PAKS, który mógł przyjąć pacjenta i objąć go specjalistyczną pomocą. Przez ostatnie 10 lat mieszkańcy Starachowic mogli liczyć, że w przypadku nagłego wystąpienia schorzenia związanego z układem krążenia, będą mieli szansę, by w ciągu „złotej godziny” znaleźć się pod okiem specjalistów, dysponujących niezbędną aparaturą dla ratowania, życia i zdrowia. Dziś niejednokrotnie pomocy trzeba szukać w oddalonych o ok. 50 kilometrów szpitalach w Końskich i Kielcach. Czas pokonania tej odległości decyduje o ludzkim i zdrowiu i życiu.
Przez blisko dekadę w PAKS wykonywano zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej, ratując pacjentów przed amputacjami. Przyjeżdżali chorzy nie tylko z powiatu starachowickiego, czy też województwa świętokrzyskiego, ale również z Mazowsza, Warszawy i wielu innych miejsc w Polsce. Ta klinika, o której uruchomienie walczył kardiolog prof. Stefan Kiesz - urodzony i wychowany w Starachowicach, który leczy teraz chorych w Stanach Zjednoczonych – tworzyła w Starachowicach subregion nowoczesnej kardiologii i angiologii na najwyższym poziomie, w symbiozie współegzystując z PZOZ dla dobra pacjentów. Likwidacja PAKS wydłużyła kolejki do lekarzy i spowodowała, że starachowiccy pacjenci z chorobami układu krążenia zostali zmuszeni do poszukiwania pomocy w innych miasta, ponoszenia kosztów dojazdu do nich i pobytu i wydatków związanych z prywatnymi wizytami u specjalistów.
Zdesperowani pacjenci postanowili się jednak nie poddawać i w obronie swojego zdrowi i życia powołali Stowarzyszenie Pacjentów z chorobami serca i układu krążenia EkoSerce. Ze swojej inicjatywy zebrali 9 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia finansowania dla PAKS. Manifestowali również pod polskim parlamentem, spotykali się z posłami i wzięli udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Złożyli petycję z podpisami do ks. kardynała Kazimierza Nycza. Wysyłali listy m.in. do Pierwszej Damy RP i Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pukali do wielu drzwi, ale nie wszyscy chcieli się z nimi spotkać. W zamkniętej rozmowie członkowie stowarzyszenia przedstawili swoje wnioski pani wicepremier Beacie Szydło podczas jej wizyty w Starachowicach. Wiele było spotkań rozmów i pism, lecz na razie bez efektu. Czy tak ma wyglądać w Polsce los ludzi chorych, którzy w ten sposób muszą walczyć o swoje zdrowie i życie?
W imieniu naszych mieszkańców prosimy o naprawienie tego dobra, które zostało zniszczone. By w Starachowicach – tak jak to miało miejsce przez dekadę – z powrotem mogły zgodnie współegzystować Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej i Polsko Amerykańskie Kliniki Serca. By przywrócić godność prawom pacjenta i dać ludziom szansę na odzyskanie zdrowia i uratowanie życia. Jednocześnie apelujemy, aby sprawa ta nie stała się pretekstem do politycznych awantur i sporów. Porozumienie można osiągnąć jedynie przez szczery i otwarty dialog. Liczymy, że do tego dojdzie i jedynymi zwycięzcami w tej sprawie staną się nasi mieszkańcy.
W kolejnym punkcie obrad radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starachowicach za 2017 rok. Następnie informację z działalności Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka” przedstawił jej prezes Jarosław Warszawa. Sprawozdania z prac Komisji stałych za I półrocze 2018 r. przedstawili radni kierujący pracami; Komisji Finansów i Budżetu, Komisji Gospodarczej, Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia i Sportu
oraz Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący Janusz Garbarczyk odczytał sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z wykonania uchwał Rady Miejskiej za I półrocze 2018.
Podczas sierpniowych obrad radni Rady Miejskiej przyjęli uchwały w sprawie;
- zmian budżetu Gminy Starachowice na 2018 rok,
- udzielenia pomocy finansowej dla Samorządu Województwa Świętokrzyskiego,
- nadania nazwy ronda na terenie miasta Starachowice, po dłuższej dyskusji rondo zlokalizowane u zbiegu ulic Szkolnej, Iglastej i Batalionów Chłopskich otrzymało nazwę rondo im. Górników Starachowickich.
- w sprawie podziału Gminy Starachowice na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym,
- w sprawie podziału Gminy Starachowice na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych,
- w sprawie utworzenia odrębnych obwodów głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.
- w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Starachowice,
- uchwalenia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice,
- w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze, określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela oraz ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych w szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Starachowice,
- w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Strefa” w obrębie jednostek A1, A3, B1 i B2 na obszarze miasta Starachowice,
- aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Starachowice i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących na terenie miasta,
- rozpatrzenia skarg na działanie Prezydenta Miasta Starachowice,
- w sprawie udzielenia Powiatowi Starachowickiemu w 2019 oraz w 2020 roku pomocy rzeczowej.
Na zakończenie obrad radni zgłosili interpelacje, zapytania i wolne wnioski. Zgłoszone interpelacje wraz z odpowiedziami dostępne są na stronie; Wnioski i Interpelacje BIP
Protokoły z obrad, oraz treści przyjętych uchwał dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Starachowicach na stronie: http://bip.um.starachowice.pl/