Na utrudnienia napotkają pasażerowie oraz kierowcy autobusów i busów korzystający z przystanków w Starachowicach Wschodnich. Ruszyły tam bowiem prace związane z przebu-dową tego terenu. Koszt inwestycji to ponad 2,6 mln zł.
- Przepraszamy za utrudnienia. Czasami przez chwilę musi być gorzej, by później mogło być lepiej – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Aktualnie trwają prace związane z usunięciem starej nawierzchni. Następnie rozpocznie się przebudowa tego terenu, tak aby powstały tu przystanki dla autobusów, busów. Chcemy, aby przestrzeń ta zyskała nowy estetyczny wygląd. Abyśmy już nie musieli się wstydzić za to miejsce, tak jak dotychczas.
Starania o to, aby miasto mogło uporządkować i zagospodarować otoczenie dworca w Starachowicach Wschodnich trwały kilka lat. Jak to często bywa na przeszkodzie stały sprawy własnościowe dotyczące terenów przydworcowych.
- Po latach starań gminie udało się przejąć ten teren od skarbu państwa – informuje prezydent. - Udało nam się także pozyskać środki na wykonanie dokumentacji technicznej i na realizację prac. 95% funduszy pozyskaliśmy spoza naszego budżetu, 85% stanowią środki europejskie, a 10% środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tylko 5 % wartości tego przedsięwzięcia to koszt jaki ponosi miasto ze swojego budżetu. Obiecałem skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne i słowa dotrzymuję. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu.
Wykonawcą trwających prac jest, wyłoniona w przetargu, firma Budromost Starachowice. Inwestycja pn.: Zintegrowane Centrum Przesiadkowe – Starachowice Wschodnie obejmuje m.in. rozbudowę ulicy Kolejowej poprzez:
• budowę w obszarze dworca jednokierunkowych dróg manewrowych zapewniających rozdzielenie ruchu autobusów, busów oraz taksówek, a także dojazd do miejsc parkingowych,
• korektę wyspy nieprzejezdnej, skrzyżowania dróg,
• budowę zatoki autobusowej ze zjazdami i ciągiem pieszym po północnej stronie ulicy Kolejowej na wysokości budynku dworca,
• przebudowę zjazdów,
• budowę i przebudowę chodników,
•budowę drogi rowerowej i parkingów dla rowerów,
• budowę podłużnych peronów komunikacji wraz z przystankami autobusowymi przeznaczonych dla autobusów, busów oraz pojazdów taxi,
• budowę miejsc parkingowych, w tym dla niepełnosprawnych,
• przebudowę sieci elektroenergetycznej w celu zapewnienia zasilania peronów oraz oświetlenia terenu dworca wraz z monitoringiem,
• budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i elementów małej architektury,
• rozbiórkę elementów kolidujących z inwestycją oraz wycinkę kolidującej zieleni,
• zagospodarowanie zieleni niskiej oraz nasadzenia kompensujące wycinkę,
• zabezpieczenie pozostałych elementów istniejącej infrastruktury przed możliwą kolizją z projek-owaną infrastrukturą.
Pożądanym i oczekiwanym uzupełnieniem tej inwestycji byłby remont budynku dworca PKP, który dziś nie prezentuje się najlepiej. Niestety i w tym przypadku na przeszkodzie stoją sprawy własnościowe.
- Budynek dworca należy do PKP. Złożyłem wniosek o nieodpłatne przejęcie przez gminę – wyjaśnia prezydent - Niestety takiej możliwości nie ma. Będę prowadził dalsze negocjacje w tej sprawie i spróbuję wynająć i wyremontować toalety na dworcu, by były ogólnodostępne dla podróżujących.