Świat wirtualny ,to kolejny etap V edycji ogólnopolskiego projektu „Być jak Ignacy”
Uczniowie klasy III Bi z Klubu Naukowego „Dyszka” podjęli się kolejnego wyzwania tym razem podążając w wirtualny świat. Jak będzie wyglądał świat w 2070 roku? Nowe rozwiązania komunikacyjne ,brak korków w wielkich miastach ,punktualność w dostarczaniu towarów ,prędkość środków transportu wzrośnie trzykrotnie?
Przyszłość jest w naszych rękach i zaczyna się tu i teraz. Dzieci wiedzą, że nasze wszystkie działania mają wpływ na środowisko w jakim przyjdzie nam żyć za kilka ,kilkanaście lat. Podczas zajęć uczniowie po raz kolejny odkryli interesujący świat nowych technologii i spróbowali wykorzystać jego elementy w codziennym życiu,
Na początku poznali sylwetkę i osiągnięcia znakomitego polskiego matematyka Stefana Banacha. Dowiedzieli się, co to takiego algorytm oraz na czym polega programowanie. Duże zainteresowanie wzbudziły informacje o tym jak powstają filmy 3D. Młodzi naukowcy przyjrzeli się technikom wykorzystywanym przy produkcji filmów, a także technologii wirtualnej rzeczywistości. Dowiedzieli się jak powstają filmy animowane. Eksperymentując nagrali krótki film z ulubioną postacią w tle. Mieli też możliwość dowiedzieć się do czego dzisiaj służą roboty –jakie mają zalety ale i wady oraz co je różni od ludzi, Odbyli debatę na temat Internetu jego działania, ale i poznali zagrożenia wynikające z korzystania .Poznali pojęcie deepfake oraz numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Wykorzystując zdobyte wiadomości zaprojektowali i z pomocą nauczycieli wydrukowali w drukarce 3D ochraniacz na rękę dla niepełnosprawnej koleżanki.
Członkowie Klubu „Dyszka” wiedzą ,że muszą tak rozwiązywać problemy nękające ludność ,żeby te rozwiązania nie stały się w przyszłości problemami.
Marzena Michałowicz, Liliana Jabłko