Po raz kolejny studenci Politechniki Warszawskiej z wydziału Geodezji i Kartografii odwiedzili Urząd Miejski w Starachowicach.
Pod okiem wykładowców Andrzeja Szymona Borkowskiego i Agnieszki Cieśli powstaną projekty studenckie dla Starachowic.
Tematy prac studenckich:
1. Strzelnica – rozbudowa kompleksu o strzelnicę 300 m i ewentualne inne związane z tym atrakcje np. stworzenie trasy biathlonowej, powiązanie z projektem północno zachodniej obwodnicy miasta.
2. Zagospodarowanie hałdy po kopalni Majówka: tor crossowy moto i rowerowy, zimowy stok, wykorzystanie zabudowań technicznych, zaprojektowanie dojazdu od planowanej „trasy północnej” i budynku socjalnego obsługującego
3. Kompleks sportowy przy Szkolnej – kolejne możliwości zagospodarowania. Hala pełnowymiarowa do piłki ręcznej, widownia na max 3000 osób z zapleczem typu odnowa biologiczna, hotel sportowy, parkingi. Należy uwzględnić oś widokową ulicy Bohaterów Westerplatte (główna brama, wjazd, na osi akcent architektoniczny). Nawiązanie się do projektu zaplecza sportowego przy nowym boisku i do koncepcji modernizacji stadionu.
4. Korty tenisowe – modernizacja oraz estetyczne zadaszenie na obiekt całoroczny (jeden albo dwa korty) z zapleczem szatniowo-socjalnym oraz salka uniwersalna np. do tenisa stołowego, mała siłownia.
5. Teren w obrębie ulic Kościelna / Słoneczna / Skalista do uporządkowania urbanistycznego i stworzenia wytycznych regulacyjnych – poszerzenie pasów ulic do normatywów drogowych, przy ogródkach działkowych miejsca postojowe je obsługujące, propozycja wyznaczenia nowej zabudowy ze względu na dopełnienie kompozycyjne tkanki miejskiej lub ze względu na widok, likwidacja blaszanych garażowisk i budowa parkingów wielopoziomowych lub zespołu garaży (ze względu na różnicę wysokości mogą być piętrowe) z możliwą lokalizacją usług. Na ogrodach działkowych wspólne miejsce rekreacyjne lub świetlica działkowiczów.
6. Zagospodarowanie terenu między Armii Krajowej i Rynkiem na podstawie obowiązującego MPZP (z możliwymi korektami) stworzenie przyjaznego dojścia do Rynku od strony północnej oraz nowej ulicy obsługującej ten teren. Projekt struktury zabudowy mieszkalnej z możliwymi usługami. Skrzyżowanie al. Armii Krajowej i Kilińskiego do zmiany na rondo i możliwy dodatkowy wlot nowej ulicy do ronda w kierunku terenu opracowania.
7. Zagospodarowanie eksponowanego miejsca w rejonie pomiędzy Górną i Armii Krajowej z opracowanie architektoniczne zabudowy narożnej przy ul. Kościelnej. Analiza wykorzystania atrakcyjnego terenu w centrum miasta: pozostawienie / okrojenie / likwidacja ogródków działkowych.
8. Możliwości zabudowy i zagospodarowania terenu skarpy pomiędzy Aleją Niepodległości, Moniuszki i 6 Września – jak najwięcej terenów pod zabudowę (reparcelacja) ze skomunikowaniem, ale biorąc pod uwagę właściwości terenowe (duże spadki) i przyrodnicze. Do wykorzystania nieaktualny projekt MPZP, ale można zaproponować coś innego.
9. Modernizacja ośrodka harcerskiego na Lubiance – przy współudziale i wytycznych ZHP. Nawiązanie do projektu na zbiornik Lubianka.
10. Zagospodarowanie łąk michałowskich z uwzględnieniem regulacji Kamiennej i Lubianki z obwałowaniem przeciwpowodziowym, wyznaczeniem polderu zalewowego po stronie północnej rzeki, uwzględnieniem ekokorytarza łączącego lasy po południowej (Puszcza Świętokrzyska) i północnej (Puszcza Iłżecka) stronie miasta wzdłuż Lubianki oraz skomunikowanie ze skrzyżowaniem Ostrowieckiej z wylotem drogi wojewódzkiej 756 na południe w formie ronda oraz połączenie z ulicą Składową. Projekt byłby wytyczną do zmiany studium uwarunkowań oraz dokładnej procedury środowiskowej. Określenie pojemności retencyjnej polderu. Po południowej stronie rzeki miejsce na tzw. park logistyczno-technologiczny z dużą ilością zieleni.
11. Możliwości wykorzystania budynku Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kieleckiej na obiekt typu hotelowego, mieszkaniowego lub użyteczności publicznej. Wykorzystanie dostępności komunikacyjnej, widokowego położenia.
12. Koncepcja architektoniczna przebudowy budynku przy ulicy Rogowskiego na budynek socjalny z noclegownią, schroniskiem dla bezdomnych, tymczasowymi mieszkaniami z zapleczem socjalnym oraz świetlicą środowiskową.