We wtorek 25 lutego odbyła się uroczystość upamiętniająca powstańców styczniowych z lat 1863-64.
Uroczystość rozpoczęła o godzinie 9:00 Msza Święta w intencji w intencji poległych w powstaniu styczniowym i weterana powstania rotmistrza Józefa Szaybo. Mszę odprawił i homilie wygłosił dziekan Dekanatu Starachowice Południe, ksiądz Andrzej Rdzanek. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz przy ulicy Iłżeckiej. Kolumnę ze sztandarami i kompanią honorową Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego prowadzili członkowie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT, współorganizatorzy uroczystości.
Na cmentarzu obecni zgromadzili się wokół nagrobka Józefa Szaybo, weterana powstania styczniowego. Wartę honorową przy nagrobku objęli harcerze z 13 Drużyny Harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej nr 10 oraz najmłodsi czŁonkowie Stowarzyszenia GROT. Uroczystość poprowadził pan Mariusz Chmiel, prezes Stowarzyszenia GROT.
Postać rotmistrza Józefa Szaybo przybliżył historyk Paweł Staszczak.
Józef Szaybo jako powstaniec brał udział w powstaniu styczniowym 1863-64 na Podlasiu. Uczestniczył w bitwach pod Kadyszem i Księżopolem. Dowodził też plutonem w walkach pod Małą Bukową i Ossową. Wiadomości z Pola Bitwy w numerze 13. informując o walkach w województwie augustowskim, podały, że w walkach pod Kadyszem w rejonie Czarnej Hańczy odznaczył się kawalerzysta Józef Szajbo. Według powstańczych zapisów bitewnych podano, że w udanym starciu powstańców pod Księżopolem dowódcą kawalerii był Józef Szajbo, który objął dowództwo po Zdziechowskim. Po powstaniu Józef Szaybo pracował jako urzędnik kolei terespolskiej, ukończył szkołę górniczą w Dąbrowie Górniczej a następnie podjął pracę w Zakładach Starachowickich. Założył rodzinę z Marią z Moniuszków. Zmarł 25 lutego 1911 w Wierzbniku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym.
Wiązankę kwiatów przy pomniku w imieniu mieszkańców złożył Prezydent Miasta, pan Marek Materek
... przedstawiciele władz wojskowych z garnizonu Kielce,
... przedstawiciele Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych,
... Nadleśnictwa Starachowice,
... przedstawiciele rodziny Józefa Szaybo z Szydłowca: pani Krystyna Walecka, praprawnuczka Józefa Szaybo, wraz z wnuczką,
oraz inni goście.
Salwę honorową (karabinową i armatnią) na cześć Józefa Szaybo i powstańców styczniowych oddał pododdział Stowarzyszenia GROT.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, w tym starachowickich szkół.
Dziewiętnastowiczna armata (tu już po oddaniu salw honorowych).
Natomiast po południu w Starachowickim Centrum Kultury miało miejsce sympozjum poświęcone dziejom powstania styczniowego na ziemi świętokrzyskiej oraz projekcja filmu „Szwadron” w reż. Juliusza Machulskiego. W foyer można było obejrzeć wystawę pamiątek z powstania styczniowego ze zbiorów Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Szaniec 1863 z Sosnowca oraz pana Grzegorza Bernaciaka.
Licznie zgromadzona młodzież z I LO, II LO, III LO, ZSZ nr 2, ZDZ, SP 11 i SP 10 miała przyjemność uczestniczyć w ciekawych prelekcjach znawców tematu: pofesora Jacka Legiecia („Walki powstańcze w rejonie Gór Świętokrzyskich w świetle relacji rosyjskich”), magistra Pawła Staszczaka („Broń powstania styczniowego”) i doktora Macieja Chłopka („Konspiracyjna produkcja broni i amunicji w Zagłębiu Staropolskim w okresie Powstania Styczniowego”).
Organizatorami uroczystości byli: Referat Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Urządu Miejskiego w Starachowicach, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „GROT”, Starachowickie Centrum Kultury oraz APS Events. Patronat medialny nad uroczystością objęło Radio Kielce.