W tym roku przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej
13 kwietnia, który w tym roku przypadnie w Poniedziałek Wielkanocny, o godzinie 15:00 przy Krzyżu Katyńskim na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej zostaną złożone kwiaty i zapalony znicz na znak naszej pamięci.
W imieniu mieszkańców miasta kwiaty złoży Prezydent Miasta Starachowice, pan Marek Materek, zaś w imieniu starachowickiej Rodziny Katyńskiej – Przewodnicząca stowarzyszenia, pani Magdalena Łodej.
Ze względu na obowiazujące przepisy, nikt więcej nie będzie już im mógł towarzyszyć. Dlatego zachęcamy do pamięci o ofiarach zbrodni poprzez indywidualną modlitwę w ich intencji.
Przypomnijmy, że zbrodnia katyńska to zbiorowy mord wykonany przez NKWD na oficerach polskiego wojska oraz funkcjonariuszach innych służb mundurowych, głównie policjantów. Termin „zbrodnia katyńska” obejmuje nie tylko wydarzenia z Katynia, ale również mordy wykonywane w Charkowie, Kalininie i innych miejscach. Cechą charakterystyczną egzekucji katyńskiej był strzał w tył głowy.
Zbrodnia katyńska miała miejsce w kwietniu 1940 r. i dotknęła polskich jeńców przebywających w obozach NKWD w Związku Radzieckim. Dostali się oni do niewoli po 17 września 1939 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Polski. NKWD umieściła ich w specjalnych obozach, uprzednio organizując selekcję na oficerów oraz podoficerów i szeregowych. Oficerowie trafili do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Decyzję o ich eksterminacji podjęto na najwyższych stopniach władzy sowieckiej. Ofiarami zbrodni katyńskiej byli zawodowi wojskowi i funkcjonariusze innych służb mundurowych, przede wszystkim policjanci, oraz oficerowie rezerwy, przedstawiciele polskiej inteligencji – lekarze, urzędnicy, nauczyciele. Łącznie zamordowano ponad 22 tysięce polskich obywateli. Pośrednimi ofiarami zbrodni katyńskiej byli krewni zamordowanych. W nocy z 12/13 kwietnia 1940 r. rodziny zostały aresztowane i przymusowo deportowane w głąb ZSRR, głównie do Kazachstanu. Szacuje się, że zesłano ponad 60 tysięcy cywili.