Pałacyk został wybudowany w 1922 roku. Jak na ówczesne czasy był to budynek bardzo okazały, a budowany był z myślą, że będzie to mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90-tych.
- Gdy objąłem urząd wiosną 2015 roku zdecydowałem o uchyleniu uchwały poprzedników i odstąpieniu od przekazania darowizny na rzecz Skarbu Państwa. Takie zamiary miała poprzednia władza - mówi Prezydent Starachowic Marek Materek. W 2018 roku unieważniliśmy przetarg na remont Pałacyku, ponieważ oferty złożone przez potencjalnych wykonawców przewyższały zabezpieczone środki gminy. Cały czas pracowaliśmy nad tym, aby pozyskać korzystne finansowanie dla tego miejsca. Udało się, będą to dwa źródła, z których skorzystamy przy remoncie tego miejsca - dodaje prezydent.
Na ten cel Gmina Starachowice zabezpieczyła ponad 12 mln zł. Źródła finansowania, o których mowa pochodzą z dwóch różnych porgramów. Budynek główny będzie finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020). Nowe skrzydło, Łącznik, Zagospodarowanie otoczenia zostaną sfinansowane z programu "Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” (w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021).
„Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej. To nowe oblicze Pałacyku. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia.
Oferty dotyczące remontu można składać do 14 lutego 2022 roku do godziny 10:00