Do Urzędu Miejskiego docierają informacje, że na terenie miasta pojawiają się przedstawiciele kancelarii prawnych, którzy oferują odpłatną pomoc osobom pokrzywdzonym za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w latach 1944-1989.
Na podstawie przepisów ustawy z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego osoby pokrzywdzone mają możliwość dochodzenia swoich praw w celu uzyskania nieważności wyroku zapadłego. Stwierdzenie nieważności orzeczenia uznaje się za równoznaczne z uniewinnieniem osoby, której owo orzeczenie dotyczyło, stąd przysługują jej uprawnienia do żądania odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Do mieszkań osób poszkodowanych oraz ich dzieci w Starachowicach zgłaszają się przedstawiciele kancelarii prawnych, które oferują pomoc przy uzyskaniu odszkodowania w zamian za wynagrodzenie.
W związku z tym przypominamy, że wszelkie działania prokuratora IPN zmierzające do stwierdzenia nieważności orzeczeń sądów oraz kolegiów ds. wykroczeń są prowadzone z urzędu i nie wiążą się z jakimikolwiek kosztami ponoszonymi przez osoby pokrzywdzone.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Komunikacie IPN dla osób represjonowanych w PRL dotyczącym unieważniania orzeczeń sądów oraz kolegiów ds. wykroczeń z dnia 22 lutego 2022 r.