Podstawowy czynnik zanieczyszczeń powietrza w obszarach zurbanizowanych stanowi tzw. niska emisja.
W powszechnym rozumieniu obejmuje emisję pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i domowych, niskosprawnych pieców grzewczych oraz ze źródeł komunikacyjnych. Główną przyczyną emisji zanieczyszczeń z tej grupy źródeł jest spalanie paliw stałych, prowadzone w sposób mało efektywny, w których często używany jest węgiel o złej charakterystyce energetycznej (znacznie zasiarczony, niskokaloryczny), muł węglowy, a także odpady z gospodarstw domowych. Powszechność stosowania węglowych źródeł ciepła małych mocy sprawia, że zagrożenie niską emisją dotyczy niemal każdego miasta i gminy w Polsce. Efekty niskiej emisji są najbardziej odczuwalne w okresie zimowym, w pełni sezonu grzewczego, a zanieczyszczenia wprowadzane do atmosfery oddziałują niekorzystnie na wszystkie komponenty środowiska naturalnego, a w szczególności na zdrowie człowieka.
Podstawowym założeniem programu jest określenie bieżących i długofalowych kierunków działań w obszarze możliwości ograniczenia niskiej emisji, które w sposób pozytywny oddziaływać będą na stan jakości powietrza, środowisko naturalne oraz warunki życia mieszkańców miasta i okolic. Program PONE przedstawia skonkretyzowane zadania inwestycyjne, jakie należy przedsięwziąć dla osiągnięcia celu jego opracowania i wdrożenia.
Celem realizacji PONE jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych w trakcie spalania paliw w sektorze komunalno - bytowym. Będzie to możliwe dzięki ograniczeniu zapotrzebowania na paliwa, w szczególności te charakteryzujące się wysokimi wskaźnikami emisyjności.
Program ograniczenia niskiej emisji dla Gminy Starachowice